Forum Radio-kluba Novi Beograd

Molim vas da se prijavite ili se registrujete.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Napredna pretraga  

Vesti:

Dobro došli na novi Forum Radio kluba "Novi Beograd".

Autor Tema: da li je dozvoljeno napraviti ovako nesto  (Pročitano 1994 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

paja123

  • Početnik na Forumu
  • **
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 4
  • Lokacija: Neradin
  • Skype: pajica123
da li je dozvoljeno napraviti ovako nesto
« poslato: 29.01.2020, 23:46 »

video sam jedan video na youtube. interesuje me da li je ovako nesto dozvoljeno napraviti za licnu upotrebu i na kojim frekvencijama?

https://youtu.be/_KrH86Dzhnc
Sačuvana

YT5IVN

  • Administrator
  • *****
  • Van mreže Van mreže
  • Pol: Muškarac
  • Poruke: 138
  • Lokacija: Beograd
  • Radio klub: YU1FJK
  • ARO klasa: 1
  • Predsednik radio-sekcije YU1FJK
Odg: da li je dozvoljeno napraviti ovako nesto
« Odgovor #1 poslato: 30.01.2020, 23:11 »

Nije dozvoljno, bar ne ukoliko nemate zakupljene te frekvencije kod RATEL-a ili dozvolu za postavljanje repetitora ukoliko to postavlja radio-amater.

Jedina varijanta da se to uradi bez licence ili zakupa frekvencija bi bila na PMR opsegu na 446Mhz, gde opet nije dozvoljena drugi nacin rada osim u simpleksu na tim frekvencijama - tako da ni to nije moguce.

Inace ti kineski interfejsi su lutrija. Nas clan je narucio sa ebay-a takav interfejs i nije radio kako treba. Iz prica znam da su neki opet uspeli to da nateraju da radi. Princip je jednostavan, jedna stanica se podesi na prijemnu frekvenciju repetitora, audio izlaz se poveze sa drugom stanicom koja je podesena na predajnu frekvenciju repetitora i drugoj stanici se aktivira VOX (voice-on transmit). Medjutim, ako se stanice povezu prosto kablom bez ikakve elektronike, predajna stanica hoce da "zaglavi" u predaji.
Sačuvana
 

Stranica je napravljena za 0.063 sekundi sa 24 upita.